Κύπελλο Ελλάδας: ΟΦΗ vs Κηφισιά 3-1 – Οι Κρητικοί προηγούνται – [Βίντεο]

0
22

Ο ΟΦΗ πέτυχε σημαντική νίκη 3-1 επί της Κηφισιάς στο πρώτο ματς τους για το Κύπελλο Ελλάδας, προκρίνοντας τους Κρητικούς ένα βήμα πιο κοντά στα προημιτελικά. Ο αγώνας ξεκίνησε με έναν εντυπωσιακό ρυθμό και γρήγορα γκολ, με τον ΟΦΗ να ανοίγει το σκορ στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Τοράλ μετά από κόρνερ.

Η Κηφισιά απάντησε αμέσως στο 10‘ με τον Αντερέγκεν να ισοφαρίζει με προβολή μετά από φάουλ. Ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε υψηλός, με ευκαιρίες να αλλάζουν με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν ευκαιρίες.

Στο 25′, ο Τοράλ έκανε το δεύτερο γκολ για τον ΟΦΗ, εκμεταλλευόμενος ένα αστοχο σουτ που χτύπησε στο δοκάρι. Πριν το ημίχρονο, η Κηφισιά είχε μια ευκαιρία με πέναλτι, αλλά η απόφαση ανακλήθηκε μετά από παρέμβαση του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κηφισιά προσπάθησε να επανέλθει, αλλά ο ΟΦΗ διατήρησε τον έλεγχο. Στο 75′, ο Φελίπε πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα της Κρήτης, δίνοντας τους περισσότερο προβάδισμα.

Παρόλες τις προσπάθειες της Κηφισιάς, δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Στο 85′, η Κηφισιά είχε μια ακόμη ευκαιρία με πέναλτι, αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απέκρουσε την προσπάθεια, καθιστώντας το σκορ 3-1 τελικό.

Με την πρόκριση αυτή, ο ΟΦΗ καλείται να διατηρήσει το προβάδισμα στον επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Κηφισιάς.